VZTAHY: 4 základní typy lží


Říká se, že každý někdy lžeme… Také se říká, že lhát by se nemělo… Jak to tedy je ve skutečnosti se lhaním? Je potřebné nebo se dá žít bez něj? Proč lidé vlastně lžou? Je člověk, který občas lže špatným člověkem? Nebo ten, co nikdy nelže dobrým? Je to vůbec možné nelhat? Jedno je jisté… Každý lže, a to neustále a každým dnem znovu a znovu…

Rozlišujeme 4 základní typy lží

Schválně, jestli ti z Vás, kteří tvrdí, že zaručeně NIKDY nelžou a odpřisáhnou to na hrob XY, jestli i po přečtení níže napsaného, změní svůj verdikt na: Lžu dnes a denně!

Nevinné lži

Brání citovému zranění krutou a nelítostnou pravdou. Jsou vlastně součástí sociální sítě vztahů. Řeknete své kamarádce/kamarádovi a nebo komukoliv jinému, že mu to dnes sluší, protože se ho nechcete dotknout… Pravda však je taková, že mu to nesluší a divíte se, že to sám nevidí.

Prospěšné lži

To je nejčastěji u povoláních doktorů a hasičů, apod. Například hasič zachraňuje z hořícího domu dítě a tvrdí mu, že vše je v pohodě a nemusí se ničeho bát. Skutečnost? Jde o život a můžou oba každou vteřinou umřít… Ale představte si, že by to hasič vystrašenému dítěti řekl… Co by následovalo?

Podvodné lži

Ty jsou velmi nebezpečné! Lhář se rozhodl poškodit oběť, aby z toho měl sám prospěch. Taková lež může mít dvojí podobu.

  1. Zatajení informací: Viník vlastně „nelže“, ale zatají zcela zásadní informaci. Například doporučí koupi výrobku, ale už neřekne, že pokud dítě kousne do hračky, tak se může otrávit.
  2. Klam: Neboli falešná informace podávaná jako pravda. Není nikdy náhodná a je naopak vždy záměrná. To je velmi častý jev u různých prodejců, kteří pro prodej výrobku dokážou vymyslet opravdu velmi zajímavé pohádky o jejich službě/výrobku. Nebo i u vztahů, kdy pomluvím daného člověka například tím, že řeknu své kamarádce , že je sukničkář, aby ho nechtěla a později s ním sama začne chodit…

Zákeřné lži

Slouží k pomstě či zisku lháře. Obvykle používaná lež v konkurenčním boji u politiků, novinářů (bulváru). Snaží se pošpinit charakter daného člověka. Například tím, že vypustí zákeřné lži například na sexuální harašení protivníka. Trvale mu tím poškodí jeho jméno a pověst.

Ženy i muži lžou stejně často, rozdíl je v čem lžou!!!
Ženy, aby se ostatní cítili lépe. 
Muži, aby se sami cítili lépe.

Ženy dokážou oproti mužům velmi dobře porozumět řeči těla a intonaci hlasu, takže muži jsou při lži přistiženy častěji než ženy a proto se zdá, že muži lžou častěji!

Lži bývají odhaleny proto, že jsou spojeny s emocemi, které působí jako verbální a vizuální signály, jakási „červená tlačítka“.

A čím větší je lež a čím více emocí je ve hře, tím více se lhář prozrazuje!

Žena má při komunikaci tváří v tvář aktivních v průměru 14 až 16 hlavních bodů v obou mozkových hemisférách – slouží k dekódování slov, změn hlasu a tónu + tělesné signály = „ženská intuice“.

Muž má aktivní jen 4 až 7 bodů – pro prostorové úkoly, nikoliv však komunikační!

Proč tomu tak je?

Dříve pomáhalo ženě bránit její teritorium a komunikovat s dětmi, potřebovaly rychle rozpoznat potřeby dítěte.

Mozek ženy je tzv.“mnohostopý“ = zpracovává větší množství informací současně. Dokážou tedy dekódovat tělesné signály, poslouchat a zároveň mluvit.

Muži mají „jednostopý“ mozek = dokáží dělat pouze jednu věc! Uniká jim mnoho signálů řeči těla. Tzv. „mikrovýrazy“ a ty ženy dokáží zachytit.

Je spousta druhů lhářů… Tzv. rozený lhář, romantický lhář, atd.

My si představíme lháře tzv. „romantického“.

Tento typ lháře své lži říká obratně, že ho odhalí jen velmi málo žen. Většinou lže, že je ženatý, vymýšlí si, že je právník, úspěšný podnikatel, aby získal respekt a sex-appeal. Mohou ženám velice ublížit! A to jak psychicky, tak citově a dost často i finančně. Obvyklým cílem je získat od ženy peníze, bydlení, sex či jiné výhody. Na oplátku předstírá, že ji zahrne láskou. Když žena odhalí pravdu (i přes to, že jí to okolí říkalo od samého začátku, ale ona pro své pobláznění pravdu slyšet nechtěla), tak už bývá pozdě a žena je těžce poznamenaná a již velmi složitě se jí podaří znovu důvěřovat mužům.

Pokud se článek líbil, budeme rádi za jeho sdílení, ať je co nejvíce lidí v obraze… Když článek bude mít úspěch, bude v příštím článku na téma vztahy napsáno pokračování a to:

JAK ODHALIT LHÁŘE???


Autor článků a projektu „ŽIVOTNÍ ROZVOJ“– Jakub je kluk, který se rozhodl život jen nepřežívat, ale ŽÍT. Nevzdalovat se svým snům a cílům, ale naopak si je SPLNIT. Nestěžovat si neustále, ale být ŠŤASTNÝ. Celý život se člověk UČÍ a tím ROSTE a SÍLÍ. Děkuji, že jsem našel cestu, jak se stát inspirací pro ostatní a hlavně, jak změnit život k lepšímu i Vám. Autor e-booku – „6 způsobů, jak si změnit život k lepšímu pomocí eBooku“ a eBooku „TAJEMSTVÍ ŽIVOTNÍHO ROZVOJE

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *